Češi, víme kdy půjdeme do důchodu a jestli si ho užijeme ..?
Tak tuhle otázku si jistě položil sám sobě už každý. Zvlášť s přibývajícím věkem již nad touto problematikou stále častěji uvažujeme. Všichni bychom si chtěli užít svůj „podzim života“ spokojeně a důstojně. Bohužel, lidé v produktivním věku nemají jistotu, zda a jak se bude měnit hranice odchodu do důchodu. Politici i odborníci se s touto otázkou neustále perou a naposledy byl důchodový věk zastropovaný vládou na úroveň 65 let.
A ještě důležité fakta k zamyšlení pro Ty, co si myslí, že se „důchodu nedožijeme“. Důchodového věku se dožije přes přes 90 % žen a přes 80 % mužů. Dle statistické ročenky z oblasti důchodového pojištění pro rok 2019, která je každému dostupná na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), je nyní průměrná délka pobírání důchodu 24,4 roků a průměrný věk dožití důchodce je 82 let. U žen jsou tyto hodnoty vyšší, u mužů o něco málo nižší. Je důležité také pochopit, že tyto hodnoty mají v čase vzrůstající tendenci.
Tato skutečnost, že se průměrná délka života zvyšuje a také fakt, že se rodí méně dětí, než dřívějším generacím, má za následek nedostatečnou schopnost živit penzijní systém dosavadním způsobem.
Dnešní i ta minulá vláda České republiky ví, že pro udržitelnost důchodového systému je důchodová reforma naprosto nezbytná.
Proto nechalo ministerstvo práce (MPSV) a ministerstvo financí (MF) loni vypracovat podrobnou analýzu od OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci) k reformě důchodového systému.
OECD již požadovanou zprávu vypracovala a navrhuje v prvé řadě zvyšovat věk odchodu do důchodu od roku 2030. To ovšem současná vláda odmítá a stojí si za zastropováním odchodu do důchodu v 65 letech, čehož by mělo být dosaženo právě roku 2030. Také požaduje zjednodušení výpočtu důchodu, aby každý člověk byl schopný si tento údaj vypočítat a mít jasnou představu, co ho v důchodu čeká a na co se má připravit. Dále doporučuje snížení potřebné doby pojištění pro nárokování důchodu z nynějších 35 let. Podstatnou informací je návrh financování důchodu prostřednictvím změny současného daňového systému. Dle jejich názoru, dosavadní způsob šetření na penzi prostřednictvím soukromého penzijního spoření neplní svoji funkci pro tvorbu dostatečné rezervy v důchodu.
Také bych připomněla, že již minulý rok představila důchodová komise způsob přerozdělení současného průběžného veřejného systému. K tomuto bych se vyjádřila snad jen tolik, že, dle mého názoru, je to počin v duchu „něco změnit“, nicméně si nemyslím, že by to jakkoliv podstatně vyřešilo
důchodovou problematiku budoucím generacím.
Takže můžeme zatím jen doufat, že snad příští vláda, pokud bude jiná, bude společně s odborníky na důchodovou problematiku jednat i činit něco ku prospěchu nás, budoucích důchodců, i našich dětí.
A hlavně, věřme sami sobě a spořme si !!!